aldatma

Aldatırsanız Aldatılırsınız

Uzman Hipnoterapist; psikolog, sosyolog ve hukukçu kimlikleriyle aldatma olgusu hakkındaki görüşlerini bilgisini verdi.

Hipnoterapist kimliğimle, evli çiftlerle bir araya geliyorum.  Aldatma, kişisel görüşmelerimizde itiraf edilen  fakat , eşleri ile beraber kabul ettiğimde gizlenebilen çok duyarlı bir vaziyet.

İlişkileri bitme noktasına götüren aldatma olgusu toplumun her sosyoekonomik ve sosyokültürel katmanında rastlayabileceğimiz tek vaziyet meydana geldiği için; sebepleri , aşama ve neticeleri ile ilgili bilgi ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Genel olarak aldatmak; hile yapmak , gerçeği gizlemektir. Ele aldığımız vaziyet ise çiftlerin yabancı bireylerle duygusal ve/veya cinsel olarak beraber olmaları ve bunu eşlerinden gizlemeleridir.

SEBEPLERİ

Bizim toplumuzda evlenme yaşı batı toplumlarına yönelik epeyce erkendir. Görücü usulü ile izdivaç etmek modası geçmiş bir kavram gibi görünse de halen yaygındır. Kişiler evlenmenin manasını , yükümlülüklerini tam anlamıyla kavrayamadan nikâh masasına oturuyorlar.

Ruhsal, cinsel ve fiziksel ahenk bir ilişkinin sıhhatli başlaması ve sürebilmesi amaçlı ön koşullardır. İleri ki zamanlarda sosyokültürel ahenk önem kazanır. Ailelerin uyumlu görmesi toplumsal onay manasında tabiki mühimdir ama ahenk olmadan başlayan evlilikler maalesef mutsuzluk ve geçimsizlikle sonuçlanmaya mahkûmdur.

İlişkisinde huzursuz ve tatminsiz olan kişiler bir süre sonra problemin kendilerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda düşünmeye başlarlar. Bunu test etmenin bir yolu da yabancı birisiyle denemektir.

Kadınların duygusal, erkeklerin mantıksal olduğu bu sebeple erkeklerin her an aldatmaya eğilimli iken bayanların ancak âşık olabilecekleri biriyle beraber olabilecekleri yönündeki hüküm gerçeği yansıtmaz. Daha önce basında yayımlanan Aldatıyorsam Bir Sebebi Var başlıklı yazımda genlerin aldatma ile direk ilişkisine dair biyolojik bir denetim neticelerine yer vermiştim.

Kişilerin bir eşli mi bir sürü eşli mi olduklarına cinsiyetlerinden ziyade taşıdıkları vazopressin hormonunun düzeyi etkilidir.

Genleri bir yana bırakırsak; gençlik çağında yeteri kadar tecrübesi yaşayamamaktan meydana gelen çeşitli bedenleri tanıma talebi , yasak olana duyulan heyecan , partner dışındaki kişilerin gösterdiği ilgiye kayıtsız kalamamak vb sebepler aldatma ile sonuçlanabilir.

NETİCELERİ

Sağlıklı ilişkilerde aldatma mevzubahis olmaz. Karşılıklı tatmin meydana geldiği amaçlı göz dışarı kaymaz

Aldatma ile beraber yalanlar , güvensizlik ve paranoya belirir . Aldatan yakalanma korkusuyla, aldatılan hissettiklerinin etkisiyle paranoyaklaşır. İlişki giderek bir çıkmaza doğru sürüklenir ve itiraf mertebesine kadar gider.

Asıl enteresan olan bu dönemdir . Aldatan eş itirafta bulunduğunda bir sürprizle karşılaşması olasıdır . Eşi de onu aldatmış , bizzat yalanını gizlemeye çalışırken olan bitene kör, sağır kaldığı için aldatıldığını fark edememiştir.
Hayat etki-tepki , neden-sonuç ilişkilerinden başka nedir ki?

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir